Projekty partnerskie
Informacja o rozpoczęciu realizacji projektu partnerskiego “REGIONALNY AKCELERATOR BIZNESU — PLATFORMA WSPÓŁPRACY BIZNESU”
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Toruniu, na podstawie art. 39 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz. U. z 2022 r. poz. 1079) informuje, że przystąpiła do realizacji projektu partnerskiego pn. „REGIONALNY AKCELERATOR BIZNESU – PLATFORMA WSPÓŁPRACY BIZNESU”, realizowanego w ramach Priorytetu 1 Fundusze Europejskie na rzecz wzrostu innowacyjności i konkurencyjności regionu, Działania 1.3 Wsparcie MŚP, Celu szczegółowego 1 (iii.) Wzmocnienie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MSP w tym poprzez inwestycje produkcyjne programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021–2027.
Okres realizacji projektu: 01.09.2024 — 31.08.2027
Partner wiodący: Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu
Partner projektu: Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Wartość dofinansowania z EFRR: 21 544 971,32 zł
Uzasadnienie przyczyn przystąpienia do projektu:
Celem projektu jest rozwijanie współpracy MŚP z tzw. OT (Odbiorcami Technologii – tj. dużymi lub średnimi firmami posiadającymi siedzibę lub ujawniony we wpisie do KRS oddział na terenie województwa kujawsko-pomorskiego) poprzez włączenie MŚP o wysokim potencjale technologicznym w łańcuchy dostaw OT oraz wdrożenie innowacyjnych produktów.
Realizacja projektu zakłada wsparcie MŚP posiadających status mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy oraz posiadających stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub siedzibę lub ujawniony we wpisie do KRS oddział na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i prowadzących działalność na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz działających na rynku nie dłużej niż 5 lat, z zastrzeżeniem, że 25% MSP biorących udział w projekcie nie może działać dłużej niż 3 lata poprzez:
- wsparcie finansowe będące pomocą de minimis na poziomie dofinansowania max. 80 % do 400 tyś. netto na zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych i/lub usług niezbędnych do przygotowywania MŚP do włączenia się w łańcuchy dostaw OT,
- udział w Programie Akceleracyjnym tj. udział w warsztatach, szkoleniach oraz wizytach studyjnych w OT.
W wyniku realizacji projektu MŚP nawiąże stałą współpracę z OT, a to przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstw na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w tym wzrostu zatrudnienia.
Wpisuje się to bezpośrednio w cel nadrzędny działalności Spółki, którym jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości oraz rozwoju gospodarczego województwa kujawsko-pomorskiego poprzez podnoszenie konkurencyjności gospodarki, przygotowanie przedsiębiorstw i struktur otoczenia biznesowego do współpracy z instytucjami Unii Europejskiej, pomoc w dostosowaniu małych i średnich przedsiębiorstw do wymogów jednolitego rynku europejskiego oraz ułatwianie im dostępu do nowoczesnych technologii produkcji i metod zarządzania.
Opublikowano, dn. 09.01.2025 r.
Informacja o rozpoczęciu realizacji projektu partnerskiego “Promocja gospodarki Regionalnej”
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Toruniu, na podstawie art. 39 ust. 8 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz. U. z 2022 r. poz. 1079) informuje, że przystąpiła do realizacji projektu partnerskiego pn. „Promocja gospodarki regionalnej”, realizowanego w ramach Priorytetu 1 Fundusze Europejskie na rzecz wzrostu innowacyjności i konkurencyjności regionu, Działania 1.3 Wsparcie MŚP, Programu: Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021–2027 (FEKP).
Okres realizacji projektu: 01.01.2024 — 30.06.2029
Lider projektu: Województwo Kujawsko-Pomorskie (Departament Rozwoju Gospodarczego)
Partner projektu: Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Wartość dofinansowania z EFRR: 18 006 529,49 zł
Uzasadnienie przyczyn przystąpienia do projektu:
Realizacja projektu zakłada promocję gospodarczą marek regionalnych, w szczególności związanych z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami, a także systemową koordynację promocji MŚP na rynkach międzynarodowych, w tym m.in.: wsparcie przedsięwzięć informacyjno-promocyjnych o charakterze krajowym i międzynarodowym oraz wsparcie wydarzeń gospodarczych dla MŚP.
Realizacja projektu wpłynie na zdynamizowanie procesów internacjonalizacji regionalnych przedsiębiorców, a pośrednio na wzmocnienie pozytywnego wizerunku województwa w kraju i za granicą jako miejsca atrakcyjnego do lokowania inwestycji i prowadzenia działalności gospodarczej. Przyniesie to korzyści w postaci większego rynku zbytu, a więc da szansę istotnego wzrostu produkcji, co przełoży się na wzrost gospodarczy i docelowo dobrobyt społeczeństwa.
Celem projektu jest zatem inicjowanie nowych inwestycji w regionie oraz wzmocnienie rozpoznawalności marek regionalnych, poprzez odpowiednio zorganizowaną promocję gospodarczą regionu, a także zwiększenie zdolności eksportowej regionalnych przedsiębiorstw.
Opublikowano, dn. 28.11.2024 r.
Informacja o rozpoczęciu realizacji projektu partnerskiego Fundusz Badań i Wdrożeń 3.0
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Toruniu, na podstawie art. 39 ust. 8 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz. U. z 2022 r. poz. 1079), informuje, że Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Toruniu przystąpiła do realizacji projektu partnerskiego pn. Fundusz Badań i Wdrożeń 3.0, realizowanego w ramach Priorytetu 1 Fundusze Europejskie na rzecz wzrostu innowacyjności i konkurencyjności regionu, Działania 01.01 Wzmocnienie potencjału badawczego i innowacji, Programu Regionalnego: Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021–2027 (FEKP).
W dniu 21 lutego 2024 roku odbyło się oficjalne wręczenie Umowy o dofinansowanie projektu grantowego pn. „Fundusz Badan i Wdrożeń 3.0” Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021–2027. Wartość dofinansowania z EFRR wyniesienie niemal 96 mln zł. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie będzie wpisywanie się projektu w Regionalne Inteligentne Specjalizacje, stworzenie projektu dotyczącego innowacji produktowej lub procesowej oraz wdrożenie wyników prac B+R.
Projekt będzie realizowany od I kwartału 2023 do IV kwartału 2029, w partnerstwie zawartym pomiędzy Kujawsko-Pomorską Agencją Innowacji Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu – Partnerem wiodącym projektu – Liderem, a Partnerami: Toruńską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Toruniu, Kujawsko-Pomorskim Centrum Naukowo-Technologicznym im. prof. Jana Czochralskiego Sp. z o.o. z siedzibą w Przysieku i Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu.
Uzasadnienie przyczyn przystąpienia do projektu:
Głównym celem projektu jest wzmacnianie potencjału badawczego i innowacyjnego oraz wykorzystywanie i rozwój zaawansowanych technologii, prowadzące do przyspieszenia procesu transformacji gospodarki województwa oraz wzrostu konkurencyjności regionalnych przedsiębiorstw poprzez udzielanie wsparcia dotacyjnego (grantowego) dla przedsiębiorstw poprzez udzielanie wsparcia w formie grantów przedsiębiorstwom z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Otrzymane dofinansowanie będzie mogło zostać przeznaczone na tworzenie i rozwój zaplecza B+R, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, zakup prac badawczo-rozwojowych i ich wyników w organizacjach prowadzących badania i upowszechniających wiedzę oraz wsparcia ochrony własności intelektualnej, czy zakupu zaawansowanych usług doradczych/usług proinnowacyjnych (np. na przygotowanie wniosków patentowych, ochrony wzorów przemysłowych, związanych z prototypowaniem, testowaniem, transferem technologii itp.).
Zawarcie Umowy partnerskiej: Fundusz Badań i Wdrożeń 3.0
Zgodnie z dyspozycją art. 39 ust. 8 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027, informujemy, że Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w dniu 15.11.2023 r. zawarła z Liderem — Kujawsko-Pomorską Agencją Innowacji sp. z o.o. oraz pozostałymi partnerami (Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym sp. z o.o. oraz Kujawsko-Pomorskim Centrum Naukowo-Technologicznym im. prof. Jana Czochralskiego sp. z o.o.) umowę partnerską dotyczącą wspólnej realizacji projektu pn. “Fundusz Badań i Wdrożeń 3.0″ w ramach Działania 1.1 Wzmocnienie potencjału badawczego i innowacji Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza [nabór nr FEKP.01.01-IZ.00–063/23].